Jakie dane powinny zawierać pieczątki?

Dane potrzebne na pieczątce firmowej - co powinna zawierać?

Wielkość automatu wagraf należy dopasować do danych na pieczątce.


Pieczątka mała (29x10 mm) Wagraf b1 - tutaj nie mamy zbyt dużego pola do manewru, ponieważ wyrób w tym automacie pomieści niewiele informacji - dwa, maksymalnie trzy wiersze o bardzo małej wielkości czcionki/fontu.

Automat wagraf b1 do małej pieczątki 29x10 mm.

Najczęściej wykorzystywana jako:

 • Wypis
 • Odpis
 • Oryginał
 • Kopia
 • Zapłacono
 • Przelano
 • Priorytet
 • mgr pielęgniarstwa
 • technik farmacji

Pieczątka imienna (38x14 mm) Wagraf b2 - umieszczamy na niej przeważnie takie dane jak:

 • stanowisko
 • imię i nazwisko
 • numer wykonywania zawodu
 • numer uprawienień
 • telefon

Automat wagraf b2 do imiennej pieczątki 38x14 mm.

Wielkość tego automatu najczęściej wykorzystuje się do pieczątek imiennych (z miejscem na podpis) oraz za zgodność z oryginałem. Można go również wykorzystać w sposób zobrazowany na wzorach pieczątek imiennych widocznych na naszej stronie.

Nie ma jednak zarówno w tej, jak i innych rodzajach pieczątek ograniczeń co do treści - może być dowolna. Należy jednak pamiętać, że w automacie tej wielkości zmieszczą się maksymalnie 4 wiersze.


Pieczątka firmowa (47x18 mm) Wagraf b3 - jakie dane powinna zawierać pieczątka firmowa?

Potrzebne dane możemy pobrać z CEiDEG w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, bądź z Wyszukiwarki Podmiotu (Krajowego Rejestru Sądowego) jeśli jako przedsiębiorca prowadzisz spółkę, stowarzyszenie, fundację lub przewodzisz jakiejś organizacji.

Automat wagraf b3 do firmowej pieczątki 47x18 mm.

Do dyspozycji w pieczątce firmowej mamy 5 wierszy, standardowo są to:

 • nazwa: spółki lub firmy, imię i nazwisko
 • adres firmy pod którym jest zarejestrowana, czyli adres siedziby (nie mylić z adresem do korespondencji) np. kod pocztowy: 87-100, miasto/miejscowość: Toruń oraz ulica z numerem: Prosta 22.
 • NIP - służy do identyfikacji podatników. Nadawany przez Urząd Skarbowy w Toruniu. Przypisany jest do każdego pełnoletniego "pracującego" obywatela Polski. Niezbędny na pieczątce, jeśli jako właściciel firmy wystawiasz faktury swoim kontrahentom.
 • REGON - jest to numer statystyczny, nadawany przez Urząd każdemu podmiotowi gospodarczemu w Toruniu, jak i w każdym innym mieście w Polsce. Nie musi znajdować się na pieczątce, ale warto go zamieścić, ze względu na wymóg niektórych banków i instytucji.
 • telefon stacjonarny lub komórkowy.

- stosowana w sytuacji, gdy treści jest więcej niż można pomieścić w standardową wielkość pieczątki firmowej Wagraf b3. Wagraf b4 wykorzystuje się najczęściej, kiedy chcemy oprócz podstawowych danych niezbędnych na pieczątce firmowej umieścić dodatkowo logo firmy.

Automat wagraf b4 do pieczątki z logo 59x23 mm.

W zależności od typu działalności gospodarczej jaką prowadzimy lub potrzeb reklamowych jakie mamy - dane które można zamieścić w tym rozmiarze oprawy, to:

 • logo, slogan - hasło reklamowe firmy
 • strona www
 • e-mail
 • nr konta bankowego
 • KRS w przypadku prowadzenia spółki z o.o.

Gdyby jednak ten rozmiar pieczątki miał okazać się zbyt mały, ponieważ oprócz podstawowych danych wraz z logo mielibyśmy dodatkowo wkomponować np. elementy graficzne typu ozdobniki/upiększenia lub inne informacje tj. slogan reklamowy, nr konta bankowego itd. wykorzystujemy wtedy duże wielkości opraw wagraf 6 o rozmiarze odbicia 69x29 mm lub jeszcze większy wagraf 8 (75x40 mm) i Printer S-830 Shiny.

Przedstaw nam informacje, jakie chciałbyś aby znalazły się na pieczątce z logo, a my poinformujemy Cię jaka wielkość automatu byłaby idealnym rozwiązaniem, ze zwróceniem szczególnej uwagi na czytelność oraz estetykę odbicia stempla.


Duże pieczątki prostokątne i okrągłe

Duże pieczątki prostokątne lub okrągłe świetnie sprawdzają się nie tylko do grafik typu logo, czy treści reklamowych, ale również jako pieczątki do książek ex libris.

Miłośnicy książek cenią sobie zazwyczaj tradycje, dlatego też w oznaczaniu książek wybierają tradycyjne pieczątki drewniane tzw. stemple ex libris.

Jednakże nie każdy bibliofil jest tradycjonalistą, dla osób ceniących sobie szybkość i wygodę użytkowania lepszym rozwiązaniem będzie automatyczna pieczątka ex libris.

Odbicie z automatu będzie lepszej jakości niż ze stempla tradycyjnego, dlaczego?

Pieczątka (gumka) jest dociskana równomiernie wewnątrz automatu do poduszki z tuszem, a podczas odbicia pieczątka jest odciskana z każdej strony jednakową siłą, na kartce papieru lub innym przeznaczonym do pieczętowania podłożu. Nie da się uzyskać takiej precyzji odbijając pieczątkę stemplem tradycyjnym, ze względu na zawodność "ludzkiej ręki". Nasączenie stempla tuszem odbywa się za pomocą ręki - to od niej zależy jak na powierzchni gumy rozłoży się tusz, co nie jest jakościowo idealnym rozwiązaniem.

Jeśli guma jest już "natuszowana" możemy stemplować i właśnie podczas odbijania stempla o precyzji odbicia decyduje doświadczenie "stemplującego". Nieumiejętne odbicie stempla np. na kartce papieru, może spowodować przesunięcie (rozmazanie) oraz z jednej strony tuszu może być więcej a z drugiej mniej, z powodu nierównomiernego nacisku.

W przypadku zastosowania automatu takie sytuacje nie mają miejsca.

Podsumowując:

Biorąc pod uwagę powyższe informacje wybierzesz dla siebie najlepszą formę pieczątki.

Jeśli wolisz tradycyjny stempel, który w przeciwieństwie do pieczątki automatycznej będzie również zdobił Twoją domową bibliotekę, to taki stempel będzie dla Ciebie idealny.

Jeśli jednak cenisz sobie swój czas i zależy Ci głównie na oznaczeniu książek szybko i precyzyjnie - wybierz automat.Zamów
pieczątkę

Zamów pieczątkę ekspresowo w 1h w Toruniu.
Odbiór pieczątki w centrum Torunia.

Nie musisz być przedsiębiorcą, aby wyrobić swoją pieczątkę!
Jeśli masz pomysł na jej wykorzystanie skontaktuj się z nami! Podpowiemy Ci jakie są możliwości.Zobacz także:Odpowiedzi na często zadawane pytania:Siedziba firmy
ul. Prosta 22, Toruń

Wejście do firmy KIKUŚ w centrum Torunia.
Wyznacz trasę ▸ Google Maps

Masz pytania?

Telefon 56 652 22 99 E-mail

Postaramy się odpowiedzieć
najszybciej, jak to
możliwe.

e-mail telefon